Univerziteta u Beogradu i Istraživačkog izdavačkog centra „Stari Vlah”, a pod pokroviteljstvom opštine Nova Varoš, u hotelu „In” na Zlataru, od 28. do 31. avgust, održaće se naučni skup „Kralj Milan Obrenović, oslobodilac i reformator - zasluge i poricanja”.
„Namera je da se osvetle do sada nepoznate, nedovoljno poznate, nenamerno ili namerno pogrešno interpretirani segmenti političke, društvene, pravne i kulturne istorije iz perioda vladavine kneza i kralja Milana Obrenovića. Povod za održavanje ovog značajnog događaja posvećenog ’prvom srpskom kralju posle Kosova’ - kralju Milanu Obrenoviću (1854–1901) je 170. godišnjica njegovog rođenja”, kaže Novovarošanin dr Žarko Ilić, naučni saradnik na Filozofskom fakultetu u Beogradu, inicijator održavanja naučnog skupa u Novoj Varoši.
Kralj Milan i kraljica Natalija
Naučni skup će, prema rečima Ilića okupiti više od 25 eminentnih stručnjaka iz oblasti istorije, istorije umetnosti, pravne istorije, istorije književnosti i drugih srodnih disciplina, sa Filozofskog, Filološkog i Pravnog fakulteta u Beogradu, Filozofskog fakulteta u Kosovskoj Mitrovici, Instituta za savremenu istoriju i Instituta za književnost i umetnost u Beogradu, Matematičkog instituta SANU, Istorijskog muzeja Srbije, muzeja u Smederevu, Prokuplju, Kruševcu, Aranđelovcu, Nišu i Gornjem Milanovcu, Istorijskog arhiva Šumadije u Kragujevcu, uz učešće osnovnoškolskih i srednjoškolskih nastavnika istorije.
Temom „Milan Obrenović i Srpsko pitanje – nasleđe, ideologija, stvarnost” naučni skup otvoriće predsednica Organizacionog odbora prof. dr Suzana Rajić, šefica Katedre za istoriju srpskog naroda u novom veku i predsednica Srpskog istorijskog društva.
Uz izlaganja iz pravne istorije, biće osvetljen odnos kneza i kralja Milana prema Ženskom društvu, kao i viđenje srpskog vladara u očima britanske diplomatije, ali i rad posvećen rumunskom poreklu srpskog vladara viđenog očima savremenika.
„Druga sesija biće posvećena Srbiji u Velikoj istočnoj krizi (1875 –1878), pre svega odnosu srpske vlade i kneza Milana prema ustanku u Bosni i Hercegovini, o čemu će govoriti doc. dr Aleksandar Savić, zatim boravku kneza Milana u Aleksincu tokom Prvog srpsko - turskog rata, što će predstaviti Zoran Stevanović, a u okviru ove sesije MA Filip Bjelić govoriće o dejstvu dobrovoljačkih i ustaničkih jedinica na prostoru novovaroškog kraja tokom Prvog i Drugog srpsko - turskog rata (1876–1878). Dr Danijel Radović u svom izlaganju pažnju će posvetiti austrijskim pretenzijama ka oblastima Osmanskog carstva južno i jugozapadno od granice Kneževine Srbije”, naglašava Ilić.
Biće reči i o odnosu kneza i kralja Milana prema umetnosti (dr Danko Leovac, dr Snežana Cvetković i drugi), a trećeg dana skupa govoriće se o administrativnom uređenju novih krajeva - oblasti oslobođenih i pripojenih Srbiji nakon Berlinskog kongresa.
Knez Milan - Radovi o istoriji srpskog naroda i države 19. veka
Na kraju skupa su i radovi o srpskoj zagraničnoj akciji u Osmanskom carstvu, sa posebnim naglaskom na prosvetnu politiku, a u cilju održanja i jačanja srpske nacionalne svesti na prostoru južno od Kneževine / Kraljevine Srbije. Dr Žarko Ilić će posebniu pažnju pokloniti omeđivanju srpske zemlje na jugu i definisanju granica srpskog etničkog prostora.
Promocija četiri knjige
Naučni skup je otvoren za javnost, a u Biblioteci „Jovan Tomić” 29. avgusta poromovisaće se knjige „Knez Mihailo Obrenović (1823–1868) Danka Leovca i „Jovan Ristić (1829–1899) – biografija srpskog državnika” Danijela Radovića. Dan kasnije, 30. avgusta je promocija knjige doc. dr Uroša Šešuma „Ustanička Srbija – narod i zemlja” i kolektivne monografije „Ilija Garašanin (1812–1874) – velikan srpske zemlje”.
D. Gagričić / GZS
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.