обичних људи који су се затекли на лицу места. Свако од нас може бити у прилици да треба прву помоћ, али свако од нас, такође, може да научи да пружи прву помоћ. Прва помоћ је чин спасавања живота, али је такође одраз хуманости, алтруизма и осећаја за потребе других људи.
Према речима градске већнице др Славице Драгутиновић за више од 90 процената спашених живота у масовним несрећама заслужни су обични људи који су се затекли на лицу места, умели и желели да помогну и понели се као прави хероји у критичним тренуцима.
Др Славица Драгутиновић, фото: РИНА
“Знања из прве помоћи би требало да буду део здравствене културе грађана. Сваки живот који је на овај начин спашен треба да прати друштвено вредновање обичних, а одважних људи који су били спремни да помогну у невољи”, казала је она.
Тим поводом у Чачку је данас у организацији Дома здравља, Завода за јавно здравље и Црвеног крста показном вежбом на Градском тргу обележен светски дан прве помоћи.
Помоћник градоначелника Владан Милић истакао је да је град Чачак узео активно учешће у обележавању овог датума и подсетио да је прва помоћ од изузетне важности за све грађане и да преко Дома здравља односно службе Хитне помоћи мора да буде доступна у сваком тренутку сваком грађанину.
Фото: РИНА
“Град је набавио два нова возила за потребе службе Хитне помоћи и на тај начин помаже да ова служба буде још ефикаснија”, подсетио је Милић.
Према речима начелнице ургентне службе Дома здравља у Чачку др Јелене Тодоровић овај догађај је један од начина како би се скренула пажња људи о значају прве помоћи.
Помоћник градоначелника Владан Милић, фото: РИНА
„Наши суграђани немају у потпуности развијену свест о томе колико је прва помоћ значајна, а и те како јесте, јер до доласка екипе хитне помоћи једино људи из окружења могу помоћи унесрећеном. Веома је важно да сви наши суграђани схвате да неколико њихових минута може спасити нечији живот, а од тренутка када стигнемо на терен, преузимамо даље пацијента и ми настављамо збрињавање”, изјавила је др Тодоровић.
Она наводи да служба хитне помоћи годишње обави између 10 и 15 хиљада интервенција на терену и да то није мали број.
Др Јелена Тодоровић, фото: РИНА
„Ми имамо довољно екипа на територији града Чачка, али није увек могуће да возило дође за минут или два до пацијента, то није нигде могуће у свету. Потребно је време да би наше возило стигло до пацијента. За то време наши суграђани могу помоћи својим најближима да успоставе минимум активности које ће обезбедити њихово боље здравствено стање док ми не дођемо”, рекла је др Тодоровић.
Иначе, у данашњој показној вежби учешће су узели малишани из ПУ “Моје детињство”, ученици ОШ “Вук Караџић”, а подршку организацији дли су Дом културе и Канцеларија за младе.
РИНА
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.