карактеристичне по позном времену сазревања.
Док је петра слађа, дивна је бујнија, каже домаћин Милорад Дринчић из горњомилановачког села Теочин који се може похвалити да се међу првима у свету “упознао” са најновијм чланицама породице шљива чачанског Института за воћарство.
Милорад Дринчић, село Теочин - међу првима засадио нове сорте шљиве, фото: Агропрес
„Пре седам година су засађене, одмах су дале род, био је осредњи, а прошле године их “убио” мраз. Ове сезоне су у пуном роду”, каже Милорад за Агропрес.
„Оно што представља најзначајнију карактеристику уједно и најбитнију за сорту дивну је позније време сазревања плода, половина септембра, што је изузетно битно због пласмана на тржишту. Ове године је нешто раније стигла, као што је то случај са свим сортама различитих врста воћака”, каже за Агропрес научни сарадник чачанског Института за воћарство Ивана Глишић.
Научни сарадник Института за воћарство Чачак, Ивана Глишић, фото: Агропрес
Дивна цвета неколико дана после сорте стенли.
„Спроведен је оглед у коме смо испитивали степен самооплодности и први резултати су показали да је сорта самооплодна и као таква може се гајити у моносортним засадима. Подаци из огледа показују да је финално заметање плодова сорти дивна у слободном опрашивању, у природним условима чак 70 одсто што значи да је исто толико цветова заметнуто у плодове.То је позитивна карактеристика јер показује да сорта има одличну родност, али се са друге стране мора примењивати интезивнија резидба како би се постигла крупноћа плода и квалитет”, додаје Глишић за Агропресс.
фото: Агропрес
У оквиру програма оплемењивања чији је основни циљ стварање нових сорти које су отпорне или толерантне на вирус шарке шљиве, створене су ове две сорте, сестре по мајци које имају позно времене цветања.
ОПШИРНИЈЕ МОЖЕТЕ ПРОЧИТАТИ НА САЈТУ АГРОПРЕС-А.
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.