za potrebe njegovog ateljea, postaće reprezentativno zdanje kojim će biti unapređena kulturna ponuda najposećenije srpske planine.
Inovacioni biznis centar „Zlatibor” i Opština Čajetina započeli su projekat rekonstrukcije i revitalizacije kuće slikara Milića Stankovića (1934 – 2000) poznatijeg kao Milić od Mačve. Objekat prepušten zubu vremena, među Zlatiborcima poznat kao Milićeva kula, Čajetina je kupila pre četiri godine sa namerom da ga stavi u službu kulturnog turizma.
Kako kažu u IBC „Zlatibor”, stiglo se do završetka projektno - tehničke dokumentacije i u narednom periodu predstoji zadatak da se kuća dovede u stanje koje će prezentovati život i delo Milića od Mačve. Namera da zdanje bude pretvoreno u spomen - muzej sa autentičnim eksponatima.
Kuća na Zlatiboru jedna je od tri koje je slikar izgradio da bi u njima stvarao. Druge dve su mu u Beogradu i rodnom Belotiću, a ovu zlatiborsku Stanković je gradio i proširivao u periodu od 1970. do 1985. godine. Zlatiborci su upamtili da je Milić od Mačve sam, bez pomoći majstora, završio dobar deo građevinskih radova.
Prepoznatljivi čardak, po kome je dobila ime Milićeva kula, zapravo je atelje odakle je umetnik ima pogled na pejzaž Zlatibora.
„Podigavši kuću na planini koju je voleo, među ljudima koji su mu svojim duhom ulivali veru u ispravnost umetničke misije, svoju ekscentričnost projektovao je i na građevinu koja će uskoro biti otvorena za posetioce Zlatibora. Stambeni i radni prostor su deo celine koju čini spoj brvnare i citata nastalih u nastojanju da prenese duh srednjevekovnih kula, pirgova i kolonada u savremeni prostorni ambijent”, navode u IBC „Zlatibor”.
Ovde kažu da kuća, kao i dela Milića od Mačve, odiše simbolikom mitološkog i tradicionalnog, te otuda i brojni reljefi, rezbarena vrata, murali na spoljnim fasadama.
Blic, V. Lojanica / GZS
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.