Festival „Dani Danila Lazovića” posvećen je očuvanju sećanja na lik i delo barda našeg glumišta Danila Lazovića i govorenju poezije. Svake godine studenti iz naše zemlje i regiona takmiče se u kazivanju poezije. Pobednik osvaja nagradu „Povelja Danilo Lazović” i novčani deo nagrade (1000 evra) dar Opštine Priboj.
Na ovom nadmetanju stručni žiri činiće prof. dr Radovan Knežević, Ljubinka Klarić, Miloš Janković, Tatjana Bošković i Mirjana Bobić Mojsilović.
Gošća glumica: Tatjana Bošković
Muzički gost: Dušan Svilar
Gost pesnik: Mirjana Bobić Mojsilović
Direktor festivala Milorad Miki Damjanović pozvao je ljubitelje poezije, kao i sve poštovaoce kulturnih događaja, da budu gosti Priboja u vreme trajanja Festivala (18 -21. 9. 2024.).
Izložba slika „Pribojski slikari Danilu u čast” na otvaranju Festivala „Dani Danila Lazovića”
Program počinje 18. septembra od 19.00 časova otvaranjem izložbe „Pribojski slikari Danilu u čast“ koja je postavljena u Zavičajnom muzeju.
Publika će biti u prilici da od 19 časova pogleda izložbu pribojskih slikara u galeriji „Nadežda Nada Vitorović” u Zavičajnom muzeju. Kustos izložbe je Slobodanka Klačar.
„Jedanaesti po redu festival 'Dani Danila Lazovića' ove godine biće otvoren izložbom slika pribojskih amatera. Grad se može pohvaliti da slikarski amaterizam okuplja zavidan broj ljudi najrazličitijih zanimanja u dobi od mladih osoba do onih koji su na izmaku radnog veka. Među njima imaćemo priliku videti radove od klasičnog, realističkog do modernih, savremenih obrazaca viđenja i tumačenja sveta oko sebe. Moguće je videti uspešne portrete, pejzaže iz okoline Priboja, mrtve prirode sve do apstraktno rešenih problema gde posebno dolazi do izražaja umetnička sloboda u izrazu. Izložba će biti održana u galeriji Zavičajnog muzeja Priboj, nazvanoj po Nadeždi Vitorović, slikarki koja je nakon uspeha u Beogradu tokom prošlog veka završila karijeru u Njujorku”, kazala je Slobodanka Klačar.
Nakon otvaranja izložbe, u 19.15 časova, takođe u Zavičajnom muzeju, biće izveden Poetsko muzički program „Mir naš nasušni”, igraju: Mihailo Laptošević, Aleksa Marković, Đorđe Marković i Stevan Milošević. Kabare je inspirisan stihovima Ljubomira Simovića.
„Emotivna i misaona putanja ovog četverca ogrnutog u formu poetsko -muzičog kabarea 'Mir naš nasušni' jeste rasvetljivanje i scensko oživljavanje slika i buđenje stihova pesnika Ljubomira Simovića, a pre svega njihovo ohrabrivanje da postanu deo scenske i dramske strukture i tako na nov način učestvuju u živom životu. Veliki pesnik je u svemu velik, pa i u tome što se njegove strofe i reči, naviknute na sricanje u sebi, vešto prerušavaju u dramski sukob i pozorišni kostim, dotičući srca onih koji ih izgovaraju. Zatim se od glumaca, prevodilaca osećaja i smisla, ovi slovni zapisi obrušavaju na slušaoca, izazivajući i njega da ustane, da se nasmeje, prkosno vikne, pobuni ili posramljeno ućuti. Kabare 'Mir naš nasušni' priziva mir kao ono najvrednije i najređe što se sreće i u čoveku i oko njega. Pomolićemo se za mir pesmom i rečju, sviranjem i pevanjem onih numera koje je prizvao Simovićev jezik i njegovi simboli. Stihovi Ljubomira Simovića su najvrednija trpeza srpskog jezika na koju su pozvani svi u ovom kabareu. Od osluškivanja pesnikovih slova, samo se još više ogladni reči i silnije ožedni pesme. One iskonske pesme, narodske, vojničke i majčinske, pijačne i pijane, svetačke i seljačke, pobunjeničke, ratarske i ribarske. One osoljene teškim danima i namrštene oblacima, otežane stogovima sena i snega i olakšane smehom i molitvom, gde i sveci sa čovekom kraj vatre večeraju. Mnogi Simovićevi stihovi kao da su prizvani od iskona, iz pradavnih vremena, gde su mitovi i legende bili ukućani ili dugo čekani gosti i kad je ono čovek bio 'bos i oslobođen' i kad je bio mlad pred mladim svetom. Zato nebrojeni stihovi velikog pesnika kao da nemaju ni godine ni poreklo, ni zemlju iz koje dolaze. Imaju svoj jezik, srpski jezik i odavno su postali njegovi veličanstveni ambasadori. I gde god da se izgovaraju, srpkski narod je kod svoje kuće! Dramski umetnici Mihailo Laptošević, Stevan Milošević, Aleksa Marković i Đorđe Marković su eto tako u svom rodnom i rođenom Priboju, sa rođakom i bratom, ujakom i prijateljem, našim Danilom Lazovićem, sa kojim priča o životu i slavi jezika nikada ne prestaje”, kaže autor.
Glumci Sloboda Boba Mićalović i Vuk Kostić predstaviće se pribojskoj publici duodramom „Dečije povrede” u Velikoj sali Doma kulture „Pivo Karamatijević” u 20:30 prvog dana festivala.
Delo „Dečije povrede” je crna i romantična komedija, melodrama, koju je američki dramski pisac Džozef Radživ napisao 2011. godine.
Reč je o duo drami koja prikazuje toplu, ljudsku priču između dvoje naizgled sličnih individua, podjednako nesrećnih i usamljenih, koji se sreću tokom razdoblja od tri decenije. Drama se odvija nehronološki, vremenski skače u prošlost, onda ide iznenada u budućnost, da bi se vratila u sadašnjost, što doprinosi dinamici i atraktivnosti radnje.
Komad opisuje platonski emotivni odnos junaka koji se od njihove 8. do 38. godine susreću najviše u ambulanti, vidaju svoje rane, odnosno kako naziv kaže – dečije povrede, koje su i psihološke, fizičke, na svaki način bolne, kroz patnju i neprijatnosti, a dirljivo je kako kroz razvojni put njihove veze tokom 30 godina, iako su sa nekim drugim osobama u ljubavi, zapravo nikada ne odustaju jedno od drugog.
Uloge tumače: Sloboda Mićalović i Vuk Kostić. Reditelj: Ivan Vuković
Napomena: predstava je namenjena osobama starijim od 16 godina.
Program 11. Festivala „Dani Danila Lazovića”
I DAN – 18. 09. 2024.
19:00 Otvaranje izložbe „Pribojski slikari Danilu u čast“, Zavičajni muzej. Kustos: Slobodanka Klačar
19:15 Poetsko muzički program "Mir naš nasušni", Zavičajni muzej, igraju: Mihailo Laptošević, Aleksa Marković, Đorđe Marković i Stevan Milošević
20:30 Predstava "Dečije povrede" Dž. Radživa, Dom kulture „Pivo Karamatijević“, režija: Ivan Vuković, igraju: Sloboda Boba Mićalović i Vuk Kostić
II DAN – 19. 09. 2024.
16:00 Koncert za decu Leontine Vukomanović, Zavičajni muzej
19:00 "Darovni ćilim Cvete Agnine", Momčila Antića, Zavičajni muzej, režija: Jug Đorđević, igraju: Angelina Lukić i Sofija Ristić
20:30 Monodrama "Dejt", Sandre Silađev, Dom kulture „Pivo Karamatijević“, igra: Sandra Silađev
III DAN – 20. 09. 2024.
16:00 "Šest i po najgorih muvanja od postanka sveta", Roberta Takariča, Zavičajni muzej, režija: Nevena Dimitrijević, igraju: Ana – Marija Stamenković, Maja Šumonja, Stefan Jevtović i Luka Radosavljević
19:00 „Pu spas za sve nas“, Zavičajni muzej, tekst: Nina Džuver, klavir: Sonja Lukić, režirala i igra: Jelena Zablaćanski
20:30 "Uspomene Sare Bernar", Džona Marela, Dom kulture „Pivo Karamatijević“, režija i adaptacija: Staša Koprivica, igraju: Tatjana Bošković i Dejan Đonović
IV DAN – 21. 09. 2024.
19:00 Koncert Ljubice Vraneš, solistkinje Opere Narodnog pozorišta u Beogradu, uz klavirsku pratnju, ispred Doma kulture „Pivo Karamatijević“.
20:00 Takmičarsko veče, nadmetanje studenata akademija iz Srbije i regiona u govorenju poezije, Dom kulture „Pivo Karamatijević“.
Ulaz na sve programe festivala „Dani Danila Lazovića” za vreme trajanja festivala (18 – 21. septembar) je slobodan, do popune mesta. Osnivači festivala su Zavičajni muzej Priboj i Dom kulture „Pivo Karamatijević” uz podršku opštine Priboj. Ovogodišnji program festivala podržan je od strane Ministarstva kulture Republike Srbije.
GZS
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.