„Era kulture” predstavlja značajnu foto - kolekciju nastalu radom Novinske agencije nove Jugoslavije, osmišljene sa ciljem da se vestima i slikom bori za oslobođenje naroda i države i socijalnu revoluciju. Ovu postavku velike istorijske vrednosti otvorila je gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević, izrazivši zadovoljstvo što će i Užičani biti u prilici da je pogledaju.
„Do 30. maja će posetioci Narodnog muzeja u Užicu biti u prilici da vide oko 1700 izdvojenih dokumentarnih fotografija velike istorijske vrednosti. Na tim fotografijama zabeleženi su najvažniji društveno -politički događaji koji su se desili u ovom periodu, poput skupštinskih zasedanja, poseta visokih stranih delegacija, partijskih i konferencija masovnih političkih organizacija, političkih mitinga, parada i defilea povodom državnih praznika”, kazala je gradonačelnica.
Ona je istakla da su takođe zabeležene i foto - reportaže i aktivnosti poput rada na obnovi saobraćajnica, raščišćavanju ruševina, rada bolnica i dečijih domova, života u nekim selima, brojna kulturna dešavanja, obnova sportskog i fiskulturnog života, kao i reportaže sa prvih fudbalskih i košarkaških utakmica u oslobođenom Beogradu, moto-trka i fiskulturnih sletova.
Gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević, foto: sajt grada Užica
„Ova izložba, koja se realizuje u okviru ’Ere kulture’, izuzetne je umetničke, edukativne, ali i istorijske vrednosti, i predstavlja vredan osvrt i sećanje na kraj 20. veka i vreme značajnih promena za državu i celokupno društvo. Ovakvi susreti i postavke potvrđuju ono najvažnije, a to je da se umetnost suočava i trpi različite promene, sklona je prilagođavanju, ali i napretku, bilo da su potresne ili veoma srećne epohe – umetnost ima za cilj da nas svojom svetlošću obasja, približi, pomiri i unapredi”, naglasila je gradonačelnica.
Izložba „TANJUG javlja: Rat je završen”, premijerno je otvorena 2020. godine u Muzeju Jugoslavije, u Beogradu, u okviru programa kojim je obeleženo 75 godina od završetka Drugog svetkog rata. Sa preko 9000 posetilaca, izložba je privukla veliku pažnju javnosti, uz realizovane govorno - edukativne programe, tematska vođenja, kao i privatne narative u vidu audio i video zapisa.
U fokusu izložbe je foto - kolekcija nastala kroz bjektiv foto -reportera TANJUG-a (Petra Obradovića, Branka Savića i Isaka Koena), stvorena sa ciljem da se vestima i slikom bori za oslobođenje naroda i države i socijalnu revoluciju.
Pored autora Radovana Cukića i Milice Tomić realizaciji izložbe doprinela je i saradnica na obradi fotografije Jovana Stojadinović. Arhitekturu postavke radila je Milica Lopičić, dok je za dizajn bio zadužen Mane Radmanović.
GZS
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.