koja će se na brdu Ljubiću održati 23. i 24. juna. Tim povodom ekipa Jutarnjeg programa Prve televizije ugostila je potomka slavnog Tanaska Rajića, Dragana Rajića, Miloša Jankovića iz Udruženja književnika Srbije i pevačicu izvorne muzike Bilju Krstić koja će imati koncert u subotu 24. juna.
„Carski i Tanaskovi dani” - 23. i 24. juna
Na brdu Ljubiću podićiće se čitavo jedno srednjovekovno selo, biće vitezovi koji će se boriti na konjima, radionice iz streličarstva, kaligrafije, sokolari i bazar. Dragan Rajić zahvalio se gradu Čačku koji je prema njegovim rečima uradio jednu impresivnu stvar a to je da se prvi put okupe na jednom mestu svi potomci slavnog junaka, i to na mestu gde je poginuo i gde je sahranjeno njegovo obezglavljeno telo, dok je glava pohranjena u manastiru „Voljavča” u Stragarima gde je i rođen.
Tanasko ni danas ne bi zalutao u Desanovcu
Tanasko Rajić potiče sa istočnih obronaka Rudnika, iz pitome i rodne Srbije, iz mesta Stragari. Kada je došlo vreme da se ženi i da stvara porodicu on je napustio roditeljsku kuću i na svojoj krčevini koju je dobio od svog oca formirao svoj dom, u zaseoku Desanovcu. Tu se Rajići nastanjuju i žive i odatle Tanasko odlazi, na poziv Karađorđa, u Prvi srpski ustanak, posle koga u Srbiji vlada užasan teror, turska odmazda. I kao i svi drugi ustanici, Rajići da bi spasili glave neki napuštaju teritoriju a neki menjaju prezime, neka Tanaskova braća promenili su prezime u Markoviće i Jovanoviće da bi zavarali trag Turcima.
„Mi svi međusobno se ne poznajemo, jer Rajići ne žive samo u Stragarima, ja živim u Beogradu a ima nas po ostalim mestima i gradovima po Srbiji. Mi se skupljamo u Stragarima u 11.00 sati kod spomenika Tanasku Rajiću odatle idemo u manastir Voljavča a zatim bi hteli da odemo do mesta gde je nekada bila njiegova kuća, gde smo imali u planu da posadimo drvo života. Međutim, priroda nam to neće dozvoliti jer posle ovih kiša taj put je u užasnom stanju. Inače, hteo bih da kažem da ako bi se Tanasko danas pojavio u Desanovcu on bi se veoma lako snašao, jer tamo vreme kao da je stalo, polovina kuća su možda one iste koje su bile u njegovo vreme. Put je loš, nemamo vodu, niti bilo šta što ima normalan svet. Mi pokušavamo da nešto uradimo, da na tom mestu napravimo kuću, gde bi se skupljali potomci, ali treba nam pomoć. Možda postoji jedan čovek koji može da nam pomogne, ako nas čuje mi smo spremni da ga sačekamo i to ne radmo samo za nas već i za ljude koji tamo žive”, rekao je Dragan Rajić gostujući na Prvoj televiziji.
GZS
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.