позвали су руске фитопатологе да изађу на терен и узоркују биљке како би утврдили да ли има болести у малињацима и да ли се малињаци заиста суше.
„Прошлогодишња цена малине дестимулисала је произвођаче који нису адекватно применили агротехничке мере које су стручњаци саветовали, а многи у малињаке нису ни ушли, па су запуштени. Честе прошлогодишње кише нанеле су додатне проблеме у малињацима који су у катастрофалном стању”, рекао је Владе Станковић из удружења Виламет.
Он додаје да није доведено у питање неповерење у стручност домаћих фитопатолога и оних који би требало да се баве стањем малина у Србији, већ спорост која не иде на руку малинарима, јер очекују да уколико има проблем да он треба одмах на лицу места да се решава.
Ариљски малињак
„Руски фитопатолози изашли су на терен и за 15 дана очекујемо извештај. Стање у малињацима је алармантнои сматрам да смо већ закаснили, има присуство дидимеле, пуцања стабала услед мање и недовољне заштите као и недовољног одводњавања и наводњавања, трулежи корена, али праву и тачну ситуацију имаћемо за око две недеље”, каже Станковић.
Према његовим речима ако цена ове године буде ниса, српске малине неће бити у Ариљу.
„Малинари треба да обнављају малињаке сертификованим садним материјалом, чије трошкове и са субвенцијама не могу да покрију ако је аконтна цена малине 120 динара”, додаје Станковић.
ГЗС
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.