close
banner-itembanner-itembanner-item

image-gallery-item
Foto: 4N Studio

Sve je veća potreba za burekdžijama i ostalim majstorima u Srbiji

06/08/2024
Čačak - Dualani model obrazovanja sve više dobija na popularnosti sudeći po listi želja maturanata.

Za školsku 2024/25. godinu skoro 85% ponuđenih mesta od starne privrede popunjeno je posle prvog upisnog kruga, saopštila je Privredna komora Srbije. Jedno od zanimanja koje je traženo u poslednje vreme jeste burekdžija.

Sve je veća potreba za pekarima obućarima i ostalim zanatima u Srbiji. Porodica Smolović sedam decenija uspešno pekarski zanat drži u svojim rukama koji su učili od starih majstora kada su se od mogućih sto birala samo dva pekara.

Ljuboje Ljupče Smolović, čuveni čačanski burekdžija, foto: 4N Studio

Ljuboje Ljupče Smolović, čuveni čačanski burekdžija kaže da je svaki zanat zlatan i da je on spreman da nauči nekog mladog da se bavi ovim poslom, jer je potreba velika.

„Što se tiče nas burekdžija, odnosno zanatlija sve je veća potreba i poslednjih godina kuburimo sa omladincima koji bi nasledili i radili ovaj posao. Bilo je dece iz prehrambene škole, dođu, nauče zanat, odu, ali potrebno je više, mnogi su pretežno na društvenim mrežama. Obučio sam nekoliko pekara bilo je tu dva do tri momka koja su dolazila u pekaru i naučili zanat, danas su vrhunski pekari”, rekao je za Glas zapadne Srbije burekdžija Ljupče.

Uključenje emitovano u emisiji „150 minuta” na Prvoj televiziji

On je istakao da je za dobrog pekara važno da poseduje upornost, dosta odricanja, ali i veru da on to može. Bilo šta da se radi u životu, zanat mora da se „priljubi” narodski rečeno, a i deca što više da budu uz roditelja i da se sklone od telefona.

I Ljupčetova kćerka Kristina je uz oca i svesrdno mu pomaže kada je to neophodno, takođe, čitava porodica ga podržava.

„Moja generacija je veoma zadovoljna i zainteresovana za same zanate, kao i za veterinu, pedagoške i ostale fakultete, dosta njih želi da se bavi poslovima kojima im se bave i roditelji ili neko od starijih, kako bi nastavili zanate”, rekla je Kristina Smolović.

Kristina Smolović, kćerka, foto: 4N Studio

Nekada su se birala dva pekara od potencijalnih sto, priča burekdžija Ljupče.

„Kada sam ja učio zanat bilo je sasvim drugačije, nije bilo telefona, ja sam uz svog majstora morao da budem da ne kažem, ali skoro 15 sati. Morao sam da ga slušam, ujutro da dođem pre njega. Ako je njemu radno vreme od 04 ujutro, ja sam dolazio u 03, da skuvam kafu i sve pripremim što je potrebno za posao. Takođe tu je morao osmeh i ljubaznost kako bi bio prihvaćen, jer ako toga nije bilo u ovom poslu, teško se moglo i opstati i naučiti, dakle, morao je šegrt da bude poslušan i dobar, i naravno spreman da uči, drrugačije nije moglo”, zaključio je ovaj burekdžija.

Dakle, može se slobodno reći da je svaki zanat zlatan i treba poštovati svaku profesiju i posao kojom se hrani, odnosno izdržava porodica.

GZS

burekdžija ljupce pekarstvo burek zanat kristina

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsapptelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

phone+381 60 5000 150, +381 032 347 001

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.