radi podsticanja lokalnog razvoja kroz podršku godišnjim programima kulturnih aktivnosti koje se realizuju na teritoriji jedinica lokalne samouprave za 2023. godinu doneto je rešenje o sufinansiranju projekta „Dom ćirilice“ sa kojim je konkurisala opština Bajina Bašta. Podržani su projekti 33 lokalne samouprave od ukupno 90 koliko se javilo na konkurs. Rešenjem potpredsednice Vlade i ministarke kulture Maje Gojković opštini Bajina Bašta je opredeljeno 17 miliona dinara što je jedan od najvećih odobrenih iznosa čime se pokazalo da i Ministarstvo kulture prepoznaje značaj svih aktivnosti koje se u ovoj opštini odvijaju u cilju zaštite i negovanja ćirilice i da podržava osnivanje Muzeja ćirilice u blizini manastira Rača kao dela buduće celine Dom ćirilice.
Odobrena sredstva su namenjena za rekonstrukciju i promenu namene objekta stare škole u Rači za potrebe Muzeja ćirilice. Funkcija ovog objekta u Rači u blizini čuvenog manstira i centra Račanske književne i prepisivačke škole se menja tako da se zgrada pretvara u muzejski prostor posvećen ćirilici. Izgradnja Muzeja ćirilice je prva faza u okviru planiranog kompleksa Doma ćirilice u Rači koje uz Muzej čine dodatni sadržaji poput sala za konferencije i prezentacije, kancelarija, smeštaja i slično. Vizija ovog projekta je da na osnovu istorije očuvanja i negovanja srpskog pisma u Rači kao i ranije preduzetih aktivnosti u ovoj opštini na zaštiti ćirilice, Dom ćirilice bude nova kulturna institucija koja će postati simbol Bajine Bašte u funkciji razvoja kulture i turizma.
U obrazloženju Ministarstva kulture je između ostalog navedeno da je projekat „Dom ćirilice“ usklađen sa opštim interesom u kulturi, ciljevima i prioritetima konkursa, kvalitetan je i sadržajno inovativan. Ima visok stepen uticaja na kvalitet kulturnog života zajednice i poseduje potrebnu dokumentaciju za realizaciju. Ocena je da će se podrškom ovom projektu značajno doprineti, između ostalog razvoju publike i decentralizaciji kulture stvarajući uslove za jačanje kapaciteta lokalnoj samoupravi koja je pokazala veliku spremnost i angažovanje i da će ovaj objekat u Rači predstavljati važan nosilak kulturnog života u ovom delu Srbije.
„Država očigledno visoko ceni sve što smo prethodnih godina radili na zaštiti i negovanju ćirilice i kroz finansijska sredstva koja su opredeljena pokazuje konkretnu podršku. Kao lokalna samouprava ćemo se truditi da opravdamo ukazano poverenje, opredeli smo sredstva za finansijsko učešće u ovoj fazi projekta, planiramo da nastavimo da radimo projektnu dokumentaciju za sledeće faze izgradnje kompleksa Doma ćirilice, da nastavimo sa ulaganjima u kulturu i da čim to bude moguće počnemo sa organizovanjem kulturnih dešavanja u ovom prostoru u Rači”, kaže predsednica opštine Bajina Bašta Vesna Đurić.
Predsednica opštine Bajina Bašta Vesna Đurić, foto: GZS
Ona je istakla da kada sve bude završeno Dom ćirilice će upotpunosti zaokružiti priču o očuvanju ćirilice koja se neguje u Bajinoj Bašti.
Siniša Spasojević, rukovodilac projekta „Dom ćirilice” i inicijator aktivnosti na zaštiti ćirilice u opštini Bajina Bašta mišljenja je da će novosnovana institucija koja će pored predstavljanja istorijata i značaja ćirilice imati zadatak da radi na popravljanju položaja našeg nacionalnog pisma i na organizaciji manifestacija i aktivnosti u tom pravcu.
„To će biti od koristi ne samo za Bajinu Baštu već i mnogo šire jer smatram da je borba za očuvanje ćirilice od nacionalnog značaja za Srbe ma gde oni živeli. Očekujem da će budući kompleks Doma ćirilice sa Muzejom ćirilice u Rači svojim sadržajima i aktivnostima koje će se tu odvijati doprineti podizanju ukupne kulturne ponude u Bajinoj Bašti i ovom delu Srbije ali biti i nova nezaobilazna tačka za veliki broj turista koji posećuju destinaciju Tara - Drina - Bajina Bašta. Kako se razvija projekat Muzeja ćirilice i podrška brojnih institucija i pojedinaca je sve veća”, kazao je Spasojević.
Drina info / GZS
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.