close
banner-itembanner-itembanner-item

image-gallery-item
Фото: РИНА

Прерада отпадних вода ускоро и у Чачку

29/01/2019
Чачак /РИНА/ – У сали Градског већа данас је одржан састанак Јединице за имплементацију пројекта

ФИДИК коме су присуствовали представници шведске амбасаде, шведске међународне развојне агенције СИДА, помоћник министра сектора за стратешко планирање пројекта Слободан Перовић и градоначелник града Чачка Милун Тодоровић. Повод састанка имплематиционе јединице односио се на пројекат за пречишћавање отпадних вода за град Чачак.

Тодоровић је том приликом изјавио да је Шведска задужена за израду техничке документације која би требало да буде завршена до краја 2019. и чија вредност износи 350.000 евра.

Фото: РИНА

,,Оно што смо у октобру месецу потписали са министром Гораном Триваном јесте меморандум о разумевању. Обавезе града Чачка су да се обезбеди локацијски услови, грађевинска дозвола и да са “Водоводом” и “Комуналцем” учествујемо активно у техничким решењима. Захвалио бих се министарству на 35 милиона које је инвестирало у прву фазу рекултивације и санације депоније Прелићи. Јавни позив је у току и надамо се да ћемо 11. фебруара добити извођача и да ћемо аплицирати за другу фазу рекултивације несанитарне депоније Прелићи у Атеници”, рекао је Тодоровић.

Градоначелник је додао да ће систем за пречишћавање вода и рекултивације депоније много значити како би Чачак постао зелени град.

Помоћник министра сектора за стратешко планирање пројекта Слободан Перовић рекао је да министарство у партнерству са градом спроводи неколико пројеката и да се ради на успостављању и унапређењу система Регионалног центра сакупљања отпада “Дубоко”.

Помоћник министра сектора за стратешко планирање пројекта Слободан Перовић / фото: РИНА

,,Од прошле године Чачак је корисник средстава за санацију - рекултивацију старе депоније “Прелићи” и очекујемо да тај уговор буде реализован ове године. Оно што нам је прва тема данашњег састанка имплематиционе јединице, односно изградња посторојења, које се финансира из средстава предприсутних фондова Европске Уније. Тај пројекат за Чачак и Србију има велики значај. У Србији се прерађује испод 10 одсто отпадних вода и важно је не само за град, који ће унапредити укупно стање, већ и квалитет живота, пољопривреде и постаће боља дестинација за инвестирање уколико имате постројење, али нам значи и у смислу достизања циљева и оно што смо поставили као националне циљеве у области прераде отпадних вода”, рекао је Перовић.

Прва секретарка Шведске амбасаде Ida Reutersward изјавила је да су направљени први кораци у планирању изградње тог постројења које ће финансирати Европска унија и Шведска из својих извора.

Прва секретарка Шведске амбасаде Ida Reutersward / фото: РИНА

,,Шведска је укључена у многе пројекте овог типа и поучени позитивним искуством са радошћу су прихватили сарадњу са градом Чачком. Како би се изградило постројење за пречишћавање отпадних вода потребно је пуно времена за изградњу, али се надам да ће све бити урађено по плану и пројекту”, рекла је Reutersward.

Она додаје да Шведска финансира почетне фазе и што се тиче новца, али и стручњака.

,,Највећи део посла морамо да урадимо ми и наши стручњаци, али да би испунили европске стандарде, који су високи морамо да подигнемо стандарде и достигнемо оне који су нам потребни, везано за улазак у ЕУ”, закључила је Прва секретарка Шведске амбасаде Ida Reutersward.

 

ГЗС / РИНА

 

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsapptelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

phone+381 60 5000 150, +381 032 347 001

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.