Како да обезбеде сигурну будућност, а да при том не ставе своје родитеље на велики трошак?
Да је стицање дипломе инжењера са перспективом могуће у изузетно повољним условима говори и пример Факултета из Краљева.
Факултет за машинство и грађевинарство у Краљеву је државни факултет са традицијом у образовању инжењера дугом 60 година. Настао је из потребе привреде у окружењу као одељење Машинског факултета из Београда. Данас је то самосталан факултет који припада Универзитету у Крагујевцу и на коме се изводе акредитоване академске студије машинства, грађевинарства, а од прошле године, и студије инжењерства заштите на раду. Трендови показују да ће потреба за инжењерима заштите на раду расти услед усклађивања законске рагулативе са прописима Европске уније, што је био и кључни разлог акредитације овог новог студијског програма на факултету.
На студије машинског инжењерства, ове године се прима 80 буџетских студената. На Факултету се реализују сва три нивоа студија: четворогодишње основне студије, мастер студије које трају једну годину и докторске студије у трајању од 3 године. Пратећи трендове и потребе тржишта развијена су 4 модула за које се студенти опредељују у трећој години: Пројектовање у машиноградњи, Производно машинство, Аутоматско управљање, Роботика и флуидна техника, и Енергетика и заштита животне средине.
Студије грађевинског инжењерства и инжењерства заштите на раду реализију се као заједнички студијски програми са Факултетом техничких наука из Новог Сада. Прве три године основних академских студија реализију се у Краљеву, након чега студенти могу наставити студије у Новом Саду, без полагања разлике испита, са потпуно истим правима као да су студирали на Факултету техничких наука. При упису четврте године студенти грађевинског инжењерства могу изабрати следеће смерове: Конструкције, Хидротехника, Путеви, железнице и аеродроми. Неколико генерација студената грађевине је већ уписало четврту годину у Новом Саду и показало се да су се добро уклопили и успешно наставили студије. Студенти инжењерства заштите на раду при упису четврте године одлучују се између инжењества заштите на раду и заштите животне средине. Ове године на заједничке студијске програме грађевинско инжењерство и инжењерство заштите на раду уписује се по 40 студената на терет буџета.
Инжењери свих струка данас су све траженији и све боље плаћени. Статистика Националне службе за запошљавање показује да је највише расписаних огласа (за високообразоване) у прошлој години било за дипломиране и мастер инжењере машинства, затим за ИТ сектор, електротехнику и грађевинарство. Такође, према односу броја пријављених кандидата по радном месту, после ИТ сектора најмање пријављених је машинских инжењера.
То показује и велики број уговора о пословно-техничкој сарадњи који је факултет потписао са компанијама у окружењу. Неке од њих су LEONI и MAGNOHROM који послују у Краљеву, InMold из Пожеге, Cooper Tire и Kromberg & Schubert у Крушевцу, Siemens Mobility d.o.o. и MIND group који послују у Крагујевцу, итд. Да би на време обезбедили најбоље инжењере компаније су почеле са стпендирањем наших најбољих студената и плаћеним студентским праксама.
Од савремених инжењера данас се очекује познавање више софтвера за пројектовање, прорачун и анализу. Факултет континуирано прати развој најбољих софтверских пакета из области машинства и грађевине и уграђује их у наставни процес: Autodesk, SolidWorks, Ansys, CGSPlus, Axis, Sap, Matlab и др. Факултет поседује едукационе лиценце свих програма у којима изводи наставу, и прилагођава се потребама привреде увођењем нових софтверских решења у наставни процес.
Факултет не уписује велики број студената што омогућава велику флексибилност и потпуну посвећеност студентима. Студенти су на вежбама подељени у мале групе, што им олакшава процес учења, и ствара добру атмосферу за рад. Професори и асистенти су увек доступни за сва питања, недоумице, за додатна објашњења, и ван наставе. Свршени студенти често истичу однос наставника према студентима као најјачи утисак током студирања у Краљеву.
Знања стечена на овом факултету су одлична основа за грађење инжењерске каријере, слажу се и бивши студенти и садашњи послодавци.
Да би студирање било доступно свима који имају жељу за стицањем знања, Факултет се потрудио да помогне студентима прве године којима је то најпотребније. Сви студенти који упишу факултет на терет буџета у првом уписном року, а који су ван територије града Краљева, без обзира на просек оцена и просек примања у домаћинству, добијају смештај у студентском дому. Студентски дом са модерно опремљеним трокреветним собама, читаоницом, ТВ салом, рестораном и wi-fi академском мрежом налази се у непосредној близини факултета. Трошкови смештаја у студентском дому са три оброка у студентском ресторану износе укупно 6400 динара месечно.
Избором Факултета за машинство и грађевинарство млади људи имају прилику да уз минималне трошкове студирања стекну знања која ће применити сутра у пракси. На сигурном путу ка каријери инжењера на располагању им стоје посвећени наставници и сарадници.
Више информација на
Facebook https://www.facebook.com/Fakultet.za.masinstvo.i.gradjevinarstvo
e-mail: nastava@mfkv.kg.ac.rs
Instagram: fmg_kraljevo
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.