i dalje se ne vide svuda u maloprodaji. Tržište u ovoj kategoriji odavno nije imalo ovoliko kalkulacije – svi se preračunavaju i čekaju reakciju drugih. Najviše se mešetari sa zalihama koje su trgovci u međuvremenu napravili, pa su trenutno izašli sa nekom međucenom, po principu skuplje je nego ranije, ali još nije skupo koliko će ubrzo biti. Dobri poznavaoci ovog tržišta kažu da ovakvu situaciju i tolike razlike u cenama dugo nisu videli u ovoj kategoriji, ali da će za najviše mesec dana sve biti jasnije.
– Na primer, u „Rodi” je „bonito” od 100 grama 169,99 dinara, a 200 grama na akciji 249,99 dinara. Kod istog trgovca „grand gold” od 100 grama košta 200 dinara. Kafa nekog lokalnog proizvođača (sa surogatom) je 209 dinara za 200 grama u istoj kategoriji proizvoda. „Bonito” od 100 grama u „Maksiju” na Zlatiboru košta 30 dinara manje nego u „Rodi”, a 200 grama nude po istoj ceni – priča naš sagovornik koji se bavi proizvodnjom kafe. Razlog je, dodaje, to što trgovci sada kalkulišu sa zalihama koje imaju i praktično prave akcije kako bi privukli kupce. Većina trgovaca akcije pravi upravo na većim pakovanjima, dok su na manjim već primenjeni novi cenovnici. Svi se plaše pada prodaje, jer ovo su značajna poskupljenja i pitanje je da li će ovdašnji kupci moći to da izdrže. U suštini su svesni da se u korpi bez kafe može, mnogo lakše nego bez nekih drugih namirnica. Zato i preračunavaju da li da i na koji način što bezbolnije okače nove cenovnike. Pad prodaje od samo deset odsto u ovoj kategoriji velikim trgovcima može da donese milionske gubitke, tako da ima smisla to što kalkulišu. Inače, naši sagovornici iz velikih trgovinskih lanaca kažu da im „Atlantik grupa” poslednjih nedelja nije isporučivala tražene količine i da su shvatili da je razlog to što čekaju da počnu da fakturišu po novim cenama. Naš sagovornik kaže da je pitanje kada će zalihe koje trgovci imaju da se potroše, jer i njima nije u interesu da kafu koju su nabavili jeftinije prodaju jeftino, nego da takođe zarade na tom lageru što više. Praktično puštaju sporadično neke količine poput „Rode”, koja nudi „bonito” po nižoj ceni i tako privlače kupce koji, istina, ovih dana i dalje mogu da nabave jeftiniju kafu. Ako se pogledaju novi cenovnici „Atlantik grupe”, koje je „Politika” nedavno imala priliku da vidi, veleprodajne cene „bonito” kafe (koja je bila najjeftinija do sada i na njoj je poskupljenje i najveće) je 156,66, „C” 165,48, „gold” 190,05, „aroma” – 175,16, „donkafe minas” 175,20, „moment” 192 dinara i „zlatna C” 174,84 dinara za 100 grama. Sa maksimalnih 10 odsto rabata one će biti niže za toliko u veleprodaji, ali je pitanje koliko će trgovci da računaju marže na te iznose, odnosno koliko će potrošači na kraju da plate. Naši sagovornici kažu da se u proseku može očekivati poskupljenje od 30 odsto, ali u velikim trgovinskim sistemima i do 45 procenata.
– Ako računamo, 30 odsto maržu u maloprodaji će kupci, kada se smiri ova situacija i cene ujednače, „bonito” plaćati oko 183, „C” 194, „gold” 222, „aromu” 205 dinara, koliko će koštati i „minas”. Najvišu cenu imaće „moment” i to 225 dinara, a „zlatna C” će koštati 204 dinara za 100 grama – objašnjava naš sagovornik koji posluje sa kafom i kaže da kupci ovih dana mogu da i dalje kupe kafu po nižim cenama, što nije loše jer su poskupljenja neminovnost.
Kako su nedavno za „Politiku” rekli iz „Atlantik grupe”, poslovanje u ovom sektoru je i dalje u okruženju visokih cena sirovina i usluga.
– U slučaju kafe, to su slabija berba, logistički problemi s pristizanjem brodova, male raspoloživosti kafe na spot tržištu, involviranost fondova na berzama. Konkretnije, kod arabike je zbog logističkih problema dostava kafe iz Brazila kasnila od kraja 2023. Fondovi su kratkoročno iskoristili manjak kafe i podigli nivo berze, a time i cenu arabike na visok nivo – rekli su u „Atlantiku” nedavno za naš list.
GZS/Politika
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.