koja sprovode Muzej rudničko-takovskog kraja i Odeljenje za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu.
Jedini svetovni objekat na Rudniku koji je bio ukrašen živopisom istraživan je na lokalitetu Drenje-Imanje Nikića, 2010–2012. i 2014. godine. Ova rudnička palata pripadala je vlastelinu koji je bio dovoljno bogat da pojedine delove zidova oslika freskama po ugledu na one u manastiru Visoki Dečani. Možda je u njoj odsedao i vladar prilikom obilaska ovog važnog rudarskog centra. U ovu reprezentativnu građevinu se ulazilo kroz dva ulaza čiji su nadvratnici takođe bili ukrašeni freskama. Sastojala se iz dva sprata, od kojih je gornji bio živopisan. U jugoistočnom delu su pronađeni fragmenti fresaka kao što su delovi oreola, oka, prikaz bisera na odeći, knjiga ukrašena draguljima... koji ukazuju na oslikanog patrona (zaštitnika) porodice koja je živela u njoj. Iznad predstave svetitelja, nalazila se freska prepoznatljiva po ornamentu iz Manastira Visoki Dečani koji je podigao kralj Stefan Dečanski. Freska je konzervirana i može se videti u stalnoj postavci milanovačkog muzeja.
Ovogodišnja arheološka istraživanja su usmerena na završetak iskopavanja objekta na imanju Radovinke Nikić. Iskopavanja su finansirana od strane Ministarstva kulture i informisanja RS, dok nam već šesnaestu godinu pomažu Opština Gornji Milanovac i firme Rudnik i flotacija „Rudnik” i „Swisslion-Takovo”. Arheološku ekipu čine dr Dejan Radičević, muzejski savetnik Ana Cicović i doktorand Mirko Vranić.
GZS / A. Cicović
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.