je bilo reči o lokalnoj kulturi, prosveti, sportu ali i zaštiti životne sredine, a na kojoj je između ostalog rečeno da je neprihvatljivo da deca u Čačku nemaju iste pogodnosti kao deca u prestonici.
„Ovakva diskriminacija dece je nedopustiva. Zato predlažemo da nova vlast u Čačku nakon smene sadašnje vlasti uspostavi nove standarde prosvetne politike koji će podrazumevati besplatne udžbenici za sve đake u osnovnoj i srednjoj školi, besplatne užine sa zdravom hranom za sve đake, besplatan autobuski prevoz za sve đake koji putuju do škole, besplatan vrtić za sve pretškolce u našem gradu, besplatan sport za svu decu, besplatan ulaz na gradski bazen za svu decu. Ako sve ovo može u Beogradu, mora i može i kod nas u Čačku”, rekao je šef Izbornog štaba Dveri Čačak, Boško Obradović.
Šef Izbornog štaba Dveri Čačak, Boško Obradović; Foto: GZS
Kao posebno važan deo programa, Obradović je istakao formiranja Univerziteta u Čačku, što bi, prema njegovim rečima, dovelo do dugoročnog osptanka mladih u gradu Čačku.
„Takođe predlažemo da grad Čačak dobije posebno sportsko odeljenje u Gimnaziji i Sportsku akademiju, posebnu zgradu za gradski bioskop i pozorište, da se napravi Dom ćirilice, da se podignu spomenici žrtvama komunističkog terora, šajkači, Milunki Savić i Rašku Jovičiću, kao i da bude osnovana nova školska manifestacija `Stazama heroja našeg kraja`, koja će podrazumevati redovnu godišnju masovnu đačku šetnju do istorijskog spomen kompleksa na brdu Ljubiću. Bitno je ponuditi rešavanje stambenog pitanja za mlade stručnjake koji žele da se vrate u Čačak. Od posebne važnosti je borba protiv narkomanije i bolesti zavisnosti od kocke. Čačak ne sme i ne treba da bude samo grad kockarnica i apoteka, već mladih i porodičnih ljudi.”
Profesor dr Miloš Radovanović istakao je da je Udruženje „Knez Stracimir” iz Čačka, a koje se bori za očuvanje graditeljskog, kulturnog i prirodnog nasleđa podržava izbornu listu Dveri na predstojećim lokalnim izborima u Čačku, jer kako je rekao, oni poznaju kandidate ove izborne liste kao ostvarene, poštene i vredne ljude iz uglednih i časnih porodica.
Prof. dr Miloš Radovanović podržao listu Dveri; Foto: GZS
„Listu Dveri podržavamo i iz razloga što se zalažu za očuvanje tradicionalne porodice, kulturnih vrednosti i našeg identiteta, religije i kulture. U ovom teškkom vremenu kada su Srbija i srpski narod ugroženi sa svih strana, Dveri su jedini svetionik i nada da se u našoj zemlji stvari mogu promeniti i da možemo krenuti boljim i pravim putem. Na lokalu oni su nam jedina vera i nada da se Čačak može uređivati po meri njegovih građa, a ne raznih graditeljskih i drugih lobija”, rekao je dr Radovanović.
Među prosvetnim radnicima koji su podržali listu Dveri nalazi se i profesor čačanske Gimnazije, Draško Šarčević koji je sa svojim učenicima u prethodne dve godine na lokalitetu u Gornjoj Gorevnici zasadio oko 1.700 stabala belog bora, kao vida borbe za očuvanje životne sredine.
„Nekada je postojala organizacija koja se zvala `Mladi Gorani` koja danas na žalost nepostoji. Aktiviranjem učenika pre svega srednjih škola i u kontaktu sa direktorima škola, trebalo bi omogućiti da deca učestvuju u pošumljavanju, kako bi se napravio pojas koji bi zaštitio vazduh grada Čačka. Svi smo čuli komentare da naš grad ima jedan od najzagađenijih vazduha u Srbiji, a neki kažu čak i u Evropi. Ono što bi trebalo da se učini na teritoriji grada Čačka, jeste da se izvrši provera koji su to zagađivači vazduha i u kontaktu sa njima pomoći im da se kupe filteri koji bi omogućili da koliko toliko imamo čist vazduh”, rekao je Šarčević.
Draško Šarčević, profesor geografije u čačanskoj Gimnaziji; Foto: GZS
Prema rečima Šarčevića u gradu Čačku bi na nekoliko lokacija trebalo postaviti informativne panele preko kojih bi se građanstvo obaveštavalo o trenutnom kvalitetu vazduha, kao i „tečna stabla”, koja su, kako kaže, prilično jeftino rešenje koje samostalno zamenjuje oko 200 kvadratnih metara travnate površine.
„Hteli mi to ili ne, mi kao grad moramo, po uzoru na Beč ili Singapur napraviti spalionicu kako bismo rešili problem otpada i smanjili zagađenost iv ode i vazduha i zemljišta. Imali smo priliku ovih dana da vidimo šta se dešava u dubokom kod Užica. Bez obzira koliko bi koštala ta spalionica, to bi nama poboljšalo životne uslove. Ta spalionica daje i toploptnu energiju koja se može iskoristiti za zagrevanje stanova, a može proizvoditi i određenu količinu električne energije koja bi se pustila u sistem EPS-a”, zaključio je Šarčević.
GZS
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.