Највећа улагања током 2019. године у општини Лучани везана су за асвалтирање бројних путних праваца, наводи се на сајту ове општине.
Наиме, ове године у општинске путеве првог и другог реда и некатегорисане путне правце уложено је близу 800 милиона динара, од чега је преко 750 милиона динара из буџета Републике Србије. Путна мрежа износи око 800 км, а ми смо успели да асфалтирамотоком укупно 92 километара пута које је обавило и финансирало јавно предузеће "Путеви Србије".
Потписан је уговор о реконструкцији комплетне средње школе у Гучи са београдском фирмом "WD CONCORD WESTDOO". Вредност пројекта је 275 милиона динара и средства су обезбеђена преко Канцеларије за јавна улагања. Рок за завршетак радова је седам месеци а половином јануара се очекује улазак извођача радова у посао.
Завршен је и тендер за реконструкцију спортске хале у Лучанима на 24 милиона динара. Тендером изабран извођач радова је "Грађевинар" из Ивањице. Рок за завршетак радова је девет месеци. У току је реконструкција скупштинске сале у згради Општинске управе у Лучанима, као и реконструкција зграде Центра за социјални рад.
Расписан је и тендер за реконструкцију водотокова другог реда, дге ће се пре свега третирати Лучански поток, затим поток поред средње школе у Гучи, у Дупљају и поток поред Дома здравља у Гучи. Очекује се и реализација доградње две собе вртића у Гучи.
У току је израда документације за уређење пет сеоских водотокова у Вичи, Губеревцима, Милатовићима, Каони и Горачићима као и реконструкција канализације у Крстацу и у Ђераћу.
Током ове године очекујемо и реализацију једног од највећих пројеката, реконструкција водовода у насељеном месту Лучани, заједно са магистралним водом Лучани - Пухово, вредан око 250 милиона динара. Водоводна мрежа Лучана и Гуче је стара 30 година и свакодневно имамо један квар, а неретко и по више кварова на истрошеној водоводној мрежи.
Следи и почетак реконструкције зграда основне и средње школе у Лучанима, с тим што се поступак доделе средстава за све наведене радове врши према процедури и договору са Канцеларијом за јавна улагања, преко које се инвестирају навдени радови.
Да подсетимо да је општина Лучани у претходном периоду имала велике проблеме због катастрофалних поплава које су задесиле нашу општину јуна 2019. године. Убрзо после поплава су нас посетили председник а касније и премијерка и хитном акцијом Владе Ребублике Србије одобрена су средства за санкцију бедема на левој сртани реке Бјелице у насељеном месту Ђераћ у дижини од готово 2.5 км. Вредност иневестиције је била око 80 милиона динара, а обавеза локалне самоуправе била је откуп десет хектара земље како би се извршило позајмиште за изградњу бедема. Издрадња бедема на левој обали је окончана. Најкасније до јуна месеца 2020. године, чека нас издизање бедема на десној страни реке Бјелице од 30 до 60 цм, како би се коначно ставила тачка на поплаве у лучанској општини. Током последњих шест година, општину Лучани су задесиле чак три велике поплаве које су нанеле вишемилионску штету.
Због нерешених имовинско-прваних односа прошле године је било немогуће завршити изградњу Спортског центра у Гучи, а предсеник општине је рекао да је земља на којој изгеадња треба да уследи, враћења у властништво Ребублике Србије и да се у најскорије време очекује реализација наведеног пројекта.
Добра инфраструктура, подршка општине и Владе требало би да допринесу да ставновништво има добре услове за живот како би се задржало у својим домовима.
Општина Лучани је као и све друге општине имала тренд одлива младог становништва, а да би се спречио одлив потребно је да улагањем у путну инфраструктуру, водовод, канализацију и појачаним улагањем у пољопривреду пошаљемо јасан сигнал свим становницима, као и младим пољопривредницима да остану на селу и раде на својој земљи. Буџет за пољопривреду општине Лучани је у 2018. години био око 17 милиона динара, 2019. године је 29 милиона динара, а 2020. пројектвовани буџет је око 37 милиона динара.
Ове године почиње изградња ауто-пута између Прељине и Пожеге, где Лучани добијају велику шансу за развој. План је да у наредне три године општина откупи 30 хектара земље у Крстацу за ставрање нове индустријсте зоне како би после завршетка ауто-пута потецијалним инвеститорима имали шта да понудимо.
ГЗС
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.